Czy pierwszy kontakt to najważniejsza umiejętność techniczna?

Pierwszy kontakt

FUNDAMENTY TECHNIKI PRZYJĘCIA - POWINIENEŚ JE TRENOWAĆ, ABY ZWIĘKSZYĆ SKUTECZNOŚĆ PIERWSZEGO KONTAKTU POD PRESJĄ

Pierwszy kontakt z piłką to z najważniejsza umiejętność techniczna z prostego faktu; każdy inny aspekt występuję już po przyjęciu. Przyjęcie piłki to fundament na którym opiera się każde dalsze działanie na boisku – od prowadzenia piłki, przez drybling, aż po strzały, wrzutki, podania. W tym wpisie zagłębię się w kluczowe aspekty pierwszego kontaktu z piłką, przedstawię fundamentalne aspekty wspierające jego rozwój, które pomogą Ci poprawić tę umiejętność oraz wyjaśnimy, dlaczego jest ona tak ważna w kontekście ogólnego rozwoju piłkarskiego potencjału.

Cel przyjęcia piłki

Celem przyjęcia piłki, czyli pierwszego kontaktu, jest jej amortyzacja w jak najkrótszym czasie, niezależnie od tego, czy nadlatuje ona po ziemi, z powietrza, czy odbija się w nieoczekiwany sposób. Dzięki temu możemy szybko przejść do kolejnych działań, takich jak podanie, drybling, czy strzał, lub skupić się na motorycznych aspektach, jak przyspieszenie czy zmiana kierunku.

Motoryka (jakość ruchu) pozwala Ci szybko, zwinnie, swobodnie przemieszczać się w przestrzeni, a połączenie jakości wszystkich umiejętności technicznych tworzy tzw. szybką technikę, czyli uzyskiwanie szybkości poprzez świetne wyczucie piłki.

Sztuka pierwszego kontaktu to opanowanie obydwu aspektów jak i wszystkich detali opisanych w tym poście i kolejnych, na poziomie mistrzowskim. 

Ogólna analiza ruchu:
Gdybym mógł zacząć rozwój indywidualny od nowa:

Gdy zrozumiałem, że nie robiłem nic dla swojego potencjału w młodym wieku i zacząłem trenować indywidualnie w wieku 20 lat, a teraz mógłbym zacząć ten rozwój od nowa - pierwszy kontakt, zyskałby priorytetowe znaczenie. Dlaczego?

  • Pierwszy kontakt zaledwie przy użyciu jednego dotyku pozwala Ci omijać pressing rywala, ustawić piłkę do strzału, płynnie przejść do dryblingu czy utrzymać skutecznie posiadanie piłki. Im lepiej ustawisz piłkę do dalszego działania, tym większa jego skuteczność, równa się lepsze wyniki.
  • Booster pewności siebie. Jeżeli posiadasz wspaniałą orientację przestrzenną i dysponujesz świetną jakość techniczną przyjęcia na małej przestrzeni czy ogólnie pod presją, masz poczucie że jesteś gotowy sobie poradzić niezależnie czy rywal jest z boku, na plecach czy przed Tobą.

Ja zacząłem swoją przygodę z treningiem indywidualną od fascynacji - głównie efektownymi dryblingami. Patrzyłem na zawodników, którzy z łatwością mijali przeciwników, i marzyłem, żeby robić to samo. Wtedy nie zdawałem sobie sprawy, że to, co widziałem często, było efektem doskonałego pierwszego kontaktu. Gdyby zawodnik źle przyjął piłkę, drybling w ogóle by się nie wydarzył.

Wiadomo, że gdy patrzysz na mecz łatwiej, jest dostrzec piękno w dryblingu, zwodach, balansie ciałem, a nie ,,zwykłym przyłożeniem" stopy do przyjęcia. Ale to właśnie przyjęcie było czynnikiem decydującym o losach przebiegu całej akcji.

Rodzaje przyjęć piłki:

Istnieje kilka rodzajów przyjęć piłki. Każde z nich ma swoje zastosowanie:

  • Przyjęcie utrzymujące – pozwala oderwać się od pressingu przeciwnika, zwykle w kierunku defensywnym czy utrzymująco - kierunkowe zgubić pressing rywala, ale w kierunku własnej bramki, aby dopiero w drugie tempo się obrócić oraz zamortyzować piłkę pod siebie.
  • Przyjęcie kierunkowe – atakujesz nim przestrzeń lub omijasz przeciwnika, będącego na plecach lub przed Tobą.
  • Przyjęcie z półobrotem – wykonane w jednym z dwóch kierunków, umożliwiające nieprzewidywalny obrót w kierunku ofensywnym lub utrzymujące do tyłu czy w bok.
  • Przyjęcie z szybkim obrotem ciała - pozwalające w trakcie amortyzacji odrazu obrócić się przodem do gry.
  • Przyjęcie otwierające - pozwala przy użyciu jednego dotyku zaatakować przestrzeń ofensywną.

W przyjęciach, które wykonujemy aby zamortyzować piłkę w miejscu, nadajemy kierunek albo przechodzimy do innego działania dopiero w drugim kontakcie z piłką. W przyjęciach w których nadajemy w pierwszym kontakcie tor lotu piłce, staramy się jednym kontaktem atakować przestrzeń, ustawić piłkę do dalszych działań. 

W jakim celu warto rozwijać wszechstronność przyjęć?

Im więcej przyjęć w arsenale tym bardziej jesteś kreatywny i potrafisz dostosowywać się do sytuacji - tor lotu piłki oraz sektor na boisku. Chyba chcesz umieć poradzić sobie w każdej sytuacji na boisku? 

Treningi w klubie nie zapewniają odpowiednich ćwiczeń rozwijających każdy rodzaj pierwszego kontaktu. Trzeba wziąć za tą pełną odpowiedzialność. 

Jednak jak już zaczynać to trzeba wiedzieć; nie ma lepszych i gorszych przyjęć, są skuteczne i nieskuteczne! Dlatego liczy się to jaką decyzję podjąłeś w trakcie przyjęcia, a za to odpowiada jakość Twojej obserwacji.  

Rola obserwacji:

Obserwacja to kluczowy element skutecznego przyjęcia piłki. Nawet najlepiej wykonany technicznie pierwszy kontakt nie przyniesie efektu, jeśli nie podejmiemy właściwej decyzji na podstawie obserwacji otoczenia czy przeciwnika. Techniczne przyjęcie wyglądające super jest nieskuteczne jeżeli zostanie wykonane wprost na przeciwnika. Dlatego tak ważne, aby w trakcie rozwoju techniki koordynować ją z obracaniem głowy przez ramię i podnoszeniem wzroku góry. Nawyki dzięki którym na meczu obserwujemy ruchy rywala, jego pozycję, a także wolne przestrzenie, które możemy wykorzystać do podjęcia skutecznej decyzji.

Na początku swojej przygody popełniałem błędy, ignorując te kluczowe elementy. Często traciłem piłkę pod presją, wpadając wprost na przeciwnika czy przyjmując w niewłaściwą stronę - nie miałem odpowiednich umiejętności korzystania ze wzroku do kontrolowania wydarzeń gry. 

Podsumowanie:

Pierwszy kontakt z piłką to fundament każdej akcji na boisku. Jego jakość wpływa na przebieg skuteczności Twoich kolejnych kontaktów, dlatego warto poświęcić czas na doskonalenie tej umiejętności. W programie Sztuka Pierwszego Kontaktu, dostępnym na platformie Virtual Pitch, znajdziesz szczegółowy plan treningowy, który pomoże Ci opanować lepszą technikę, ale również wszystkie detale skuteczności które wniosą na wyższy poziom Twoją grę pod presją. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest przygotowanie do wymagań rywalizacji i regularność w tym przygotowaniu.

Tutaj znajdziesz cały film na bazie którego powstała skrócona wersja tekstowa wraz z przykładowymi fundamentalnymi ćwiczeniami:

Chcę zobaczyć film